Losowy obraz

okr_2013_16.jpg
powered_by.png, 1 kB
Gimnazjalni ekolodzy. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: A. Guz   
29.11.2012.

          D. Zakrzewski, S. Kłopocki i D. Szymczak uczniowie kl. III gimnazjum w Kleszczewie K. wykonali projekt edukacyjny: „Czy każda woda jest taka sama?”. Uczniowie pobrali próbki wody z Jeziora Semlińskiego i następnie zbadali je, określając stężenie tlenku azotu, jonu amonowego i obecność żelaza. Określili też pH wody w jeziorze i zawartość jonów metali alkalicznych. Wyniki ich badań były następujące:
  Stężenie:
- tlenek azotu (V)         0,5 mg/l (ppm)
- jon amonowy              0,05 mg/l (ppm)
- żelaza                         0,02 mg/l (ppm)
- tlenek azotu (IV)       0,5 mg/l (ppm)
  pH Jeziora Semlińskiego:
- pH zmierzone pH – metrem- 8,25
- pH zbadane za pomocą odczynników- 7,6 - 8
  Litowce (metale alkaliczne):
- 9 kropel = 9°d
- przedział Two = 5,00 mmd/l
(jony ziem alkalicznych)
         Dodatkowo uczniowie wykonali prezentację zawierającą właściwości i znaczenie wody w przyrodzie.
         Na podstawie wykonanych badań chemicznych uczniowie dokonali klasyfikacji wody w Jeziorze Semlińskim. Stwierdzili, że jest to woda II klasy czystości. Woda tej klasy może być wykorzystana jako źródła zaopatrzenia w wodę zdatną do picia dla zwierząt, do celów rekreacji, sportów wodnych i kąpielisk oraz do hodowli ryb. Pomimo pól uprawnych wokół jeziora nie stwierdzono niebezpiecznego stężenia azotanów i fosforanów. Wpływa to na czystość wody.
         W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego gimnazjum biorą również udział w projekcie: „Nasze jezioro – nasza sprawa”. W ramach projektu między innymi będą badać stan chemiczno – fizyczny wody w Jeziorze Kleszczewskim, zapoznają się z genezą jeziora, jego położeniem, ukształtowaniem dna, kształtem linii brzegowej, rozpoznają i opiszą zwierzęta bezkręgowe znalezione podczas prowadzenia badań.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.