Losowy obraz

P5050114.JPG
powered_by.png, 1 kB
Aktualności !!! arrow O NAS - Information
Lokalizacja Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Marek Mischke   
17.04.2008.

 

Zespół szkół jest położony w centrum miejscowości Kleszczewo Kościerskie przy drodze powiatowej Zblewo - Skarszewy. Miejscowość niniejsza leży na północnym krańcu gminy Zblewo w powiecie starogardzkim. W pobliżu znajdują się dwa niewielkie jeziora,"Długie" (15 ha) i "Rokitno" (8 ha) oraz kompleks leśny Nadleśnictwa Starogard Gd. i Kaliska. Odległość do Starogardu Gd. 18 km, do Zblewa 10 km, do Skarszew 10 km., do Gdańska 60 km.  Szkoła skupia dzieci z miejscowości Kleszczewo, Semlin, Jezierce, Bukowiec, Lipa Góra, Tomaszewo, Wałdówko, Zawada. Obiekt szkolny składa się z dwóch części. Pierwsza wybudowana w latach pięćdziesiątych (zmodernizowana w latach 70-tych i 90-tych) oraz nowa część powstała w latach dziewięćdziesiątych z kompleksem pomieszczeń żywieniowych oraz sportowych (sala gimnastyczna z zapleczem). Szkoła posiada zaplecze i bazę do organizacji imprez sportowych, biwaków, kolonii itp.

Information

The school is situated in the middle of Kleszczowo Koscierskie near the road district. There are two small lakes Rokitno and Długie as the complex forest "Nadleśnictwo Starogard". School assembles local children: Kleszczewo, Jezierce, Semlin, Tomaszewo, Semlinek, Lipia Góra, Wałdówko. The object of school consists of two parts. First was built years 1950s but the second one in the bigining on the 1990s with complex of nutritional rooms and sport. The Parish Council is the organ which leads the work of school , and the organ-Kurator Oswiaty in Gdańsk supervise . The Parish council cold our school on 29th August 2000 . The School has got 12 didactic classrooms, These are : scienceroom- biologicalroom , mathsroom - physicalroom, Polish classroom, computer stuite-access to the internet with 12 positions and class zero. There also the dinning room, library canteen, the kitchen subsidiaries and changing room with boxings for individual classes. There also the playground to play volleyball and handball .The school offert the basic range of teaching particular subjects and offert teaching English from class zero and the computer occupations. There is also the course for the youngest children and correction of faults of posture . There are also sport activities for the youngest students for example pedagogical games and the other plays for the older ones, seech therapist and educator care of children. The school offert activities after studies . Polish circle, ecological circle, mathematics circle, art, historical circle, compute studies and the school gives posibilities to know abaut religion and mission. There are also turistic circle PTTK and musican band and art group name "Origami" and drama club from class I to III and dancing club. There is also the club where the children can learn about the traffic.

Organ prowadzący: Gmina Zblewo.
Organ nadzorujący: Kurator Oświaty w Gdańsku.

 

 
© 2024 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.