Losowy obraz

P6160081.JPG
powered_by.png, 1 kB
Dzień Edukacji Narodowej 2015r. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: I. Wysmułek-Śliwa   
14.10.2015.

          Dnia 13 października 2015r. klasa 4 wraz z wychowawcą Anną Glich przygotowała apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie poprzez wiersze przybliżyli widowni charakter pracy nauczycieli, ich wysiłek i zaangażowanie. Następnie głos zabrała pani dyrektor:


          Szanowni państwo, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły, drodzy uczniowie!

          Najserdeczniej witam wszystkich zgromadzonych z okazji jednego z ważniejszych świąt szkolnych – Dnia Komisji Edukacji Narodowej, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela.
          Warto krótko przypomnieć zasługi tego pierwszego w Polsce, a także w Europie ministerstwa oświaty publicznej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14-ego października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Jej członkami zostali uczeni i artyści skupieni wokół Hugona Kołłątaja. Poza reorganizacją systemu szkolnictwa w Polsce, opracowaniem nowych programów nauczania, utworzeniem seminariów nauczycielskich dostarczających dobrze wyedukowanych nauczycieli, ogromną zasługą Komisji było wprowadzenie do szkół nauczania w języku polskim. Kadra nauczycielska wykształcona i wychowana w oparciu o ideały i zasady opracowane przez Komisję, kontynuowała swą działalność jeszcze długo po utracie przez Polskę niepodległości.
          Dzień 14 października jest we współczesnej Polsce obchodzony jako dzień, w którym tradycyjnie dziękujemy nauczycielom za ich pracę. Zanim uczniowie złożą Wam życzenia, pozwólcie, że najpierw ja Państwu podziękuję. Za Wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów, ale także w stosunku do problemów, z jakimi od wielu lat boryka się polska oświata. Za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki Waszej pracy nasza szkoła jest wyjątkowa. Pragnę podziękować także za to, że zawsze mogę liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. Staram się także, w miarę możliwości, takie wsparcie dawać Państwu z mojej strony.
          Współczesny polski nauczyciel to człowiek wszechstronnie wykształcony – absolwent wyższej uczelni, posiadający wystarczający zasób wiedzy pedagogicznej, która umożliwia efektywne wykonywanie pracy wychowawczo-opiekuńczej. Współczesny nauczyciel to osoba, która jest fachowcem w swojej dziedzinie, ale także jest sprawnym pedagogiem i psychologiem, wychowawcą nie tylko swoich uczniów, ale bardzo często osobą pomocną także ich rodzicom. Jak mało kto potrafi sprostać rosnącym z roku na rok wymaganiom, zwiększającej się ilości obowiązków, rosnącym potrzebom szkoły i uczniów. Jest osobą stale dokształcającą się, powiększającą zasób swej wiedzy, szukającą ciekawych i niebanalnych rozwiązań. A przy tym wszystkim to zwykle człowiek pogodny, życzliwy i wyrozumiały.
          Dziękując Państwu za to, że tacy właśnie jesteście, życzę przede wszystkim wytrwałości. Życzę, by znaczenie pracy, którą wykonujecie, stawało się coraz bardziej oczywiste dla wszystkich członków naszego społeczeństwa. Cieszmy się, że dane nam jest brać czynny udział w jednej z najważniejszych powinności, jaką może mieć człowiek w stosunku do drugiego człowieka – w przekazywaniu mu wiedzy i doświadczenia, w wychowywaniu go.
          Jestem zaszczycona, że wraz z Państwem mogę wykonywać ten wspaniały zawód. Podczas tak pięknego święta nie możemy zapominać także o pracownikach niepedagogicznych, bez których szkoła by nie funkcjonowała. Wyobraźmy sobie na przykład szkołę bez pań z administracji, bez panów woźnych, pań sprzątających lub pracowników kuchni. Gdyby ich zabrakło, kto by posprzątał, przypilnował, ugotował obiad lub wydał legitymacje szkolne? Pamiętajmy, że im także należy się szacunek i podziękowania za ich ciężką pracę.
          Tradycją stało się, że z okazji Dnia Nauczyciela przyznawane są różnorodne nagrody i odznaczenia. W szkole to nagrody dyrektora szkoły, w gminie nagrody Wójta Gminy Zblewo. Wszystkim nagrodzonym najserdeczniej dziękuję i gratuluję, życząc dalszych sukcesów.
          Podsumowując, jeszcze raz życzę wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły samych sukcesów w pracy, nieustającej aktywności i kreatywności. Życzę, abyśmy wszyscy dorównali Wam w szlachetności, poświęceniu i nieustającej dążności do rozwijania naszych uczniów. Niech naszej szkole przyświecają słowa naszego Patrona Jan Pawła II„Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”.


Zapraszamy
do galerii zdjęć !!!
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.