Losowy obraz

P5050138.JPG
powered_by.png, 1 kB
11 listopada Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: M. Glaner   
11.11.2015.
          Święto Niepodległości w Zespole Szkół Publicznych w Kleszczewie Kościerskim


          10 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczcili 97 rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą akademią. Wszyscy odświętnie ubrani, na piersi z biało – czerwonym kotylionem, który otrzymali od gospodarza uroczystości – klasy II gimnazjum.
          Apel rozpoczął się „Pieśnią Konfederatów” w wykonaniu szkolnego chóru „Źródło”. Pieśń tę nasz chór zaprezentował w sobotę, 07.11.15 roku, na II Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Starej Kiszewie, zajmując I miejsce
          Następnie klasa II gimnazjum zabrała wszystkich w krótką podróż po kartach historii Polski. Uczniowie przypomnieli czas zaborów, próby odzyskania wolności przez Polaków, a wreszcie okres pierwszej wojny światowej – czas bólu, trudnych wyborów, ale i nadziei na niepodległy byt naszego państwa. Emocje związane z tym okresem w dziejach naszej historii podkreślały pełne nostalgii pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Zwieńczeniem oczekiwań Polaków był dzień 11 listopada 1918 – po 123 latach niewoli naród polski odzyskał niepodległość! I chociaż rocznica upamiętniająca ten dzień jest świętem radosnym, w którym celebrujemy zwycięstwo, to skłania nas także do zadumy i refleksji nad historią Polski. Pragniemy tego dnia złożyć hołd tym, którzy za naszą wolność walczyli i nie wahali się oddać życia za marzenie o wolnej Polsce. Zastanawiamy się, co to znaczy być Polakiem i jak rozumiemy słowo patriotyzm.
          Na zakończenie cała szkoła zaśpiewała „Rotę”, pieśń jednoczącą wszystkich Polaków, przypominającą, że siła narodu tkwi w jego jedności i kultywowaniu tradycji.
         
Monika Glaner
         
Autor zdjęć: Maciej Kubik

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.