Losowy obraz

okr_2013_34.jpg
powered_by.png, 1 kB
Aktualności !!! arrow Kącik historyczny arrow Z dziejów naszych miejscowości ... arrow Dzieje naszej małej Ojczyzny ... część I
Dzieje naszej małej Ojczyzny ... część I Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: B. Kwiatkowska   
01.06.2010.

Czy wiesz, że ...
Ciekawostki - okruchy wielkiej historii w dziejach naszej „małej Ojczyzny”
Część I

  • Najstarsza zapisana wiadomość o istnieniu miejscowości Kleszczewo znajduje się w dokumencie księcia pomorskiego Sambora II wydanym w 1276r. w Elblągu. Książę potwierdzał w nim nadanie dóbr cystersom pelplińskim. Wśród miejscowości podarowanych cystersom są wymienione: Kleszczewo, Jezierce, Wałdówko i Jaroszewy.
  • Parafia istniała w Kleszczewie już w I połowie XIII wieku i założyli ją książęta pomorscy. Prawdopodobnie chrystianizowali nasze ziemie joannici, co znajdowałoby potwierdzenie w wyborze na patrona wspólnoty św. Jana Chrzciciela.
  • Wiemy o istnieniu w historii naszej Parafii kolejno trzech kościołów: drewnianego /prawdopodobnie spłonął w końcu XIV w./, murowanego /uległ zniszczeniu po potopie szwedzkim w II połowie XVII w – Szwedzi splądrowali i zniszczyli świątynię, mieszkańcy Parafii w większości zmarli wtedy na cholerę/ i obecnej świątyni wzniesionej w latach 1925 – 1926.
  • Nasze miejscowości w ciągu wieków miały różne nazwy: Kleszczewo – dawniej: Klieczowo /XIII w./ Kliszczewo /XVI w. /, Kleschkau /w czasie zaboru pruskiego i II wojny światowej/, Kleszczewo Kościerskie /w latach 1919 – 1939 i od roku 1955 do dziś/ Inne miejscowości w czasie zaboru pruskiego i okupacji hitlerowskiej nosiły następujące nazwy niemieckie: Jezierce – Jeseritz, Lipia Góra – Lindenberg, Lisewko – Lisewken, Wałdówko – Waldowken, Zawada – Sawadda.
  • Od XIII wieku do 1800 roku nasza Parafia należała do diecezji włocławskiej i archidiakonatu pomorskiego. W latach 1800 – 1992 wchodziła w skład diecezji chełmińskiej, od 1992 do diecezji pelplińskiej.
  • Po odzyskaniu niepodległości i ustanowieniu polskiej administracji w 1919r. nasze okolice należały do województwa pomorskiego, powiatu kościerskiego. Po II wojnie światowej utworzono województwo gdańskie. Od 01.01.1955r. nasze ziemie zostały włączone do powiatu starogardzkiego. Jednak dawne związki z Ziemią Kościerską pozostały w nazwie „Kleszczewo Kościerskie”.


Informacje zebrano na podst. publikacji naukowych dot. historii Pomorza Gdańskiego, dziejów diecezji chełmińskiej, dokumentów diecezji chełmińskiej, kronik szkół w Kleszczewie, Semlinie i Jeziercach, kroniki Parafii w Kleszczewie oraz wywiadów z mieszkańcami.

 
następny artykuł »
© 2023 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.