Losowy obraz

okr_2013_36.jpg
powered_by.png, 1 kB
Aktualności !!! arrow Kącik historyczny arrow Z dziejów naszych miejscowości ... arrow Dzieje naszej małej Ojczyzny ... część III
Dzieje naszej małej Ojczyzny ... część III Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: B. Kwiatkowska   
03.06.2010.

Czy wiesz, że ...
Ciekawostki - okruchy wielkiej historii w dziejach naszej „małej Ojczyzny”
Część III

  • Mieszkańcy naszych okolic boleśnie ucierpieli w czasie I i II wojny światowej. Wielu mężczyzn wcielono przymusowo do armii niemieckiej. Doznali też terroru ze strony okupantów hitlerowskich i później sowieckich. 15.10.1939 r. został aresztowany i wkrótce stracony, prawdopodobnie w Lesie Szpęgawskim, Proboszcz Kleszczewski ks. Ignacy Stawicki. Spis ofiar wojennych naszej Parafii sporządzony w 1947 r. obejmuje 34 osoby.
  • W czasie okupacji były zamknięte polskie szkoły. Tylko w Jeziercach i Semlinie funkcjonowały szkoły niemieckie. Pod koniec wojny w budynku semlińskiej szkoły urządzono szpital polowy dla wojska niemieckiego. Dwukrotnie w czasie okupacji na krótki czas był zamykany kościół. Hitlerowcy niszczyli też ślady polskości naszych ziem, jakimi były przydrożne kapliczki w Kleszczewie i Wałdówku, a nawet polskie napisy na cmentarnych nagrobkach.
  • W 1945 r. otwarto polskie szkoły. W Kleszczewie dzieci uczyły się w zaadoptowanych drewnianych barakach. 03.09.1958r. uroczyście oddano do użytku budynek murowany, który dziś nazywamy „starą szkołą”. 17.05.1967 r. rozpoczęto naukę w salach lekcyjnych tzw. pawilonu.
  • W latach 1946 - 1957 przeprowadzono elektryfikację naszych wsi. W 1962 r. w szkole zainstalowano jeden z pierwszych telefonów, a w 1965 r. zakupiono telewizor. Wówczas wielu mieszkańców przychodziło oglądać telewizję do szkoły, bo w większości domów nie było odbiorników telewizyjnych.
  • Po II wojnie światowej dążono do kolektywizacji rolnictwa. Powstały spółdzielnie produkcyjne w Jeziercach /nazywała się „Zielony Sztandar” i trwała kilka miesięcy/ i w Wałdówku /stworzono ja na bazie upaństwowionego polskiego majątku Januchowskich, nazywała się „5marca” – na pamiątkę Stalina i funkcjonowała od 1953 r. do 1960 r.; w tym czasie uległ dewastacji dworek w Wałdówku/.
  • W latach 1960 -1972 w Wałdówku istniała Spółdzielnia Kółek Rolniczych Usługowo – Wytwórczych, która gospodarowała na ziemiach dawnej spółdzielni produkcyjnej. Na jej bazie w 1972 r. powołano Państwowe Gospodarstwo Rolne w Kleszczewie. PGR przejął też zabrane przez państwo grunty Parafii Kleszczewo oraz ziemie, które rolnicy oddawali, by w zamian otrzymać świadczenia emerytalne. PGR w Kleszczewie razem z gospodarstwem w Karolewie użytkował około 1700 ha gruntów. Od 1974r. budowano bloki mieszkalne, stołówkę, zaplecza socjalne, warsztaty, chlewnie, mieszalnię pasz. W 1976 r oddano do użytku przedszkole. Po zmianach ustrojowych na początku lat 90-tych PGR-y w Polsce rozwiązano.
  • Wieś Lisewko zginęła z mapy na początku lat 70-tych XX wieku. Już wcześniej rozparcelowano tam liczące ponad 100 ha gospodarstwo. Część ziem przejęła spółdzielnia produkcyjna. Pozostali rolnicy wymienili z PGR-em grunty na ziemie położone w innych miejscowościach i wyprowadzili się.


Informacje zebrano na podst. publikacji naukowych dot. historii Pomorza Gdańskiego, dziejów diecezji chełmińskiej, dokumentów diecezji chełmińskiej, kronik szkół w Kleszczewie, Semlinie i Jeziercach, kroniki Parafii w Kleszczewie oraz wywiadów z mieszkańcami.

 
« poprzedni artykuł
© 2024 - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.